Publiczne Przedszkole nr 14 im. Wróbelka Elemelka w Pile

Spalanie a tlen

 

Mali badacze z grupy „Sikorki” przeprowadzili eksperyment z płomieniem. Celem eksperymentu było sprawdzanie co potrzebne jest, aby ogień się palił i poznawanie zasad bezpiecznego postępowania z ogniem.
Wykonanie doświadczenia: zapaliliśmy podgrzewacze, dwa z nich umieściliśmy w słoikach. Trzeci stał zapalony obok słoików. Najpierw wszystkie 3 podgrzewacze paliły się jednakowo mocno, po chwili płomień w małym słoiku zgasł. Jako drugi zgasł podgrzewacz w dużym słoiku, a trzeci podgrzewacz palił się cały czas.
Dzieci doszły do wniosku, że podczas palenia płomień zużywa powietrze, a dokładniej mówiąc tlen. Kiedy go zabraknie, płomień gaśnie. W związku z czym, aby świeczka się paliła trzeba zapewnić jej dostęp do tlenu.

                                                                                                                                                              Anna Parchimowicz

Skip to content