Publiczne Przedszkole nr 14 im. Wróbelka Elemelka w Pile

SCENARIUSZ SPOTKANIA Z MIKOŁAJEM

 

SCENARIUSZ IMPREZY

„SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM”

Cele ogólne:

  • pielęgnowanie zwyczajów mikołajkowych;
  • wprowadzenie dzieci w świąteczny nastrój związany z „Mikołajkami”, wyzwalanie radości i zadowolenia;
  • integrowanie się społeczności przedszkolnej w trakcie wspólnej, wesołej zabawy;
  • uczestniczenie w zabawach z elementami improwizacji ruchowej – swobodne poruszanie się przy akompaniamencie utworu muzycznego;
  • kształtowanie umiejętności rozwiązywania prostych zagadek o bliskich i znanych przedmiotach.

 

Cele operacyjne: dziecko:

– wie, jak wygląda Mikołaj oraz skąd i w jakim celu przybywa

– rozpoznaje i nazywa różne środki lokomocji

– udziela odpowiedzi na proste pytania

– doskonali wrażliwość słuchową

– rozwija koordynację wzrokowo-ruchową

– poprawnie wykonuje ćwiczenia artykulacyjne

– jest spostrzegawcze

– aktywnie uczestniczy we wspólnych zabawach i zajęciach

– zna tradycje mikołajkowe

– aktywnie uczestniczy we wspólnych  mikołajkowych zabawach: śpiewa piosenki, tańczy przy muzyce;

– używa form grzecznościowych

– odczuwa radość ze spotkania z Mikołajem i z otrzymania prezentów

– dzieli się spostrzeżeniami

– odważnie wypowiada własne myśli

Formy pracy: grupowa i indywidualna

Środki dydaktyczne: dzwoneczek, pacynka – postać Mikołaja, ilustracja lub fotografia przedstawiająca Mikołaja (z wszystkimi atrybutami), ilustracje przedstawiające różne pojazdy, tekst zagadki, animacyjny, ilustracje przedstawiające różne zabawki (częściowo zakryte), karta pracy dla każdego dziecka.

Metody: słowna, czynna.

Formy: zbiorowa, indywidualna.

 

PRZEBIEG IMPREZY MIKOŁAJKOWEJ

Mikołaju święty– wspólne śpiewanie piosenki

Prezentacja pacynki – postaci św. Mikołaja:

  • opisywanie wyglądu Mikołaja poprzez zadawanie prostych pytań i udzielanie odpowiedzi
  • prezentacja fotografii przedstawiającej Mikołaja (z wszystkimi atrybutami)
  • zwrócenie uwagi na atrybuty Mikołaja: worek, broda, czerwony strój
  • określanie, skąd i w jakim celu przybywa Mikołaj
  • swobodnie wypowiedzi na temat, w jaki sposób Mikołaj dostaje się do naszych domów

Oglądanie ilustracji przedstawiających różne pojazdy:

  • nazywanie pojazdów
  • odgadywanie zagadki:

Nie mają kół, a jeżdżą w dół, po śniegu białym, torze wspaniałym.

Zabawa muzyczno- ruchowa bieżna „Reniferowe zaprzęgi”:

  • dzieci dobierają się parami i ustawiają jedno za drugim podając sobie ręce w zaprzęgu, poruszają się do muzyki- ilustrują ruchowo zabawę (aktywne słuchanie muzyki).

Ćwiczenia słuchowe „Dzwoneczek Mikołaja”:

  • wysłuchiwanie i określanie kierunku, z którego dochodzi dźwięk
  • zapoznanie z budową dzwoneczka i sposobem wydobywania dźwięku
  • wydobywanie dźwięków z instrumentu

Zabawa „Cisza” – ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej:

  • przekazywanie w kręgu z rąk do rąk dzwoneczka tak, aby nie zadzwonił

Zabawa ruchowa z elementem czworakowania „Mikołaj w kominie”:

  • przechodzenie przez komin (tunel animacyjny) na czworakach.

Ćwiczenia ortofoniczne – „Idzie Mikołaj”:

  • naśladowanie dźwięków wydawanych przez Mikołaja (o ho ho, hop hop, hej hej, u hu hu)

Zabawa – „Ukryte zabawki”:

  • rozpoznawanie zabawek na podstawie odsłoniętych fragmentów obrazka.

Kolorowe prezenty”- zabawa ruchowa.

Zabawa polega na posegregowaniu prezentów według kolorów, w jak najkrótszym czasie

Lekcja na żywo o tym, jak spotkałam Świętego Mikołaja!- udział w lekcji online (na żywo- kanał youtube.pl).

Ćwiczenia graficzne – „Zgubione prezenty”:

  • karta pracy: rysowanie drogi Mikołaja do zgubionych prezentów.

Kochany panie Mikołaju- taniec.

Wołanie Mikołaja.

„Kochany Mikołaju, przybądź z dalekiego kraju.
Przywieź dla nas upominki
i piękne zielone choinki.
Czary mary tru – tu – tu Mikołaju przybądź tu'”.

Spotkanie z Mikołajem.

 Pukanie do okna- rodzic przebrany za Mikołaja puka w okno- macha do dzieci, zostawia pod drzwiami worek z prezentami i odchodzi,

Wręczenie prezentów– dzielenie się spostrzeżeniami.

 

                                                                                                                                                                    opracowała: Ilona Maras

 

Skip to content