Publiczne Przedszkole nr 14 im. Wróbelka Elemelka w Pile

INFORMACJE DLA RODZICÓW DZIECI NOWO PRZYJĘTYCH

 

Jak pomóc dziecku przygotować się do przedszkola?

Pozwalaj na samodzielność – pozwól swojemu dziecku na samodzielne jedzenie, pokaż, jak umyć i wytrzeć rączki, zorganizuj wyścig w zakładaniu spodni na czas; maluch pewnie powtórzy daną czynność wiele razy, zanim nabierze wprawy, ale trening czyni mistrza!

Zadbaj o kontakty z innymi dziećmi – już 2,5-latki nawiązują relacje z innymi dziećmi, a wspólna zabawa sprawia im wiele radości; takie pierwsze kontakty uczą dziecko dzielenia się z innymi oraz trudnej sztuki negocjacji oraz rozwiązywania konfliktów.

Przyzwyczajaj do zostawania z innymi – dobrze jest od najmłodszych lat stopniowo przygotowywać malucha do rozstań; początkowo zostaw dziecko z babcia czy ciocią, najlepiej w domu, gdzie ma swoje zabawki i zna każdy kąt; po jakimś czasie spróbuj zostawić dziecko poza domem – u koleżanki, sąsiadki.

Opowiedz o przedszkolu – wyjaśnij dziecku, czym jest przedszkole; opowiedz o innych dzieciach, z którymi będzie mógł się bawić, paniach pomagających we wszystkim, kolorowych salach; podczas spaceru pokaż dziecku budynek przedszkolny, poobserwujcie dzieci bawiące się na placu zabaw.

Dostosuj rytm dnia – dzieci w przedszkolu wiele rzeczy robią o stałych, wyznaczonych porach; dobrze byłoby stopniowo dostosowywać rytm dnia do tego, jaki panuje w przedszkolu (podobne pory posiłków czy spania).

Podkreśl dorosłość dziecka przedstaw fakt bycia przedszkolakiem jako powód do dumy i dowód na to, że jest się już dużym, dzielnym dzieckiem; możecie urządzić z tego powodu uroczysty obiad, kupić plecaczek, który twoje dziecko będzie zabierać do przedszkola; niech dziecko czuje się ważne i dorosłe, a pójście do przedszkola kojarzy mu się z czymś miłym.

Poproś o pomoc bohaterów bajek – dzieci w wieku przedszkolnym chętnie utożsamiają się z bohaterami bajek czy opowiadań; kup dziecku książeczki, w których bohaterowie idą do przedszkola; pomogą one maluchowi oswoić trudny temat i poradzić sobie z emocjami.

Przygotujcie potrzebne rzeczy – wspólnie przygotujcie rzeczy potrzebne przedszkolakowi (takie informacje znajdziesz na stronie internetowej placówki lub na tablicy ogłoszeń).

Jak zorganizować ten pierwszy dzień i rozstać się z dzieckiem?

Ostatnie przygotowania – poprzedniego dnia wieczorem przygotujcie wszystkie rzeczy; pozwól maluchowi wybrać ulubione ubranko; przypomnij, że idziecie następnego dnia do przedszkola, ale nie rozmawiajcie o tym za długo, żeby nie pobudzać już dziecięcej wyobraźni.

Zaproponuj pluszowego przyjaciela – dzięki zabawce będzie czuł się mniej samotny – pluszak stanie się towarzyszem trudnych chwil, dającą mu poczucie bezpieczeństwa i namiastkę domu.

Zaplanuj więcej czasu przed wyjściem – zadbaj, by w tym wyjątkowym dniu mieć rano więcej czasu; w drodze do przedszkola nie spieszcie się, zajmij malucha czymś ciekawym.

Panuj nad emocjami – mamo, przede wszystkim bądź spokojna; to zrozumiałe, że także ty czujesz lęk i niepewność, ale pamiętaj, że dzieci bezbłędnie wyczuwają emocje; nie dawaj mu odczuć, że powinien się czegoś obawiać – małemu człowiekowi ciężko być spokojnym i uśmiechniętym, jeśli mama mówi, że będzie fajnie, a ukradkiem wyciera łzy.

Obiecaj, że wrócisz – pokaż maluchowi jego półeczkę w szatni, pomóż mu się przebrać; przypomnij, że teraz zostanie w przedszkolu z dziećmi i panią, a ty na pewno po niego przyjdziesz; określ porę swojego powrotu – np. po obiedzie; dotrzymaj słowa i nie spóźnij się! Gdy umówisz się z dzieckiem, że przyjdziesz po podwieczorku, i nie będzie cię, kiedy ono wstanie od stolika, to bardzo się przestraszy i trudno go będzie uspokoić nawet najbardziej doświadczonej nauczycielce.

Pożegnaj się czule, ale stanowczo – najprawdopodobniej maluch będzie płakał i robił wszystko, żeby rodzic nie wyszedł; to naturalna reakcja na rozstanie i lęk przed tym, co nieznane; pozwól mu na to, ma prawo się bać! Nie tłumacz już niczego, nie tul w nieskończoność; odprowadź dziecko do sali, mocno uściskaj, obiecaj, że wrócisz i wyjdź.

Nie zaglądaj do sali – wielu rodziców chce upewnić się, że maluchowi nie dzieje się krzywda; spoglądają przez okno, zaglądają do sali, nasłuchują pod drzwiami, czy dziecko jeszcze płacze; powstrzymaj się od tego – jeśli pociecha cię zobaczy, wyrwie się do ciebie i ciężko będzie odprowadzić ją z powrotem; lepszym rozwiązaniem jest telefon do przedszkola, by zapytać, jak twój maluch sobie radzi.

Odbierz malucha trochę wcześniej – dobrze byłoby przez kilka pierwszych dni odbierać dziecko już po kilku godzinach; szczególnie trudny jest dla maluchów czas poobiedniej drzemki, kiedy trzeba się przebrać w piżamkę, położyć na leżaczku i zasnąć, a mamy czy taty nie ma blisko; jeśli to tylko możliwe, oswajaj malucha z przedszkolem stopniowo; nie zapomnij uprzedzić dziecka, jeśli danego dnia planujesz przyjść później – nie licz na to, że maluch zajęty wesołą zabawą tego nie zauważy.

Zaplanuj coś miłego – na popołudnie zaplanujcie coś miłego- może pójdziecie razem na lody albo pobliski plac zabaw? Nie zapomnij też pochwalić swojego dzielnego przedszkolaka, obejrzeć wykonanych rysunków czy budowli z klocków i powiedzieć mu, jak bardzo jesteś z niego dumny!

W co wyposażyć dziecko na pierwszy dzień pobytu w przedszkolu?

  1. Kapcie.

  2. Podpisany worek z materiału, wyposażony w dodatkowe ubrania na ewentualne przebranie dziecka.

  3. Chusteczki higieniczne i nawilżane.

Skip to content