Publiczne Przedszkole nr 14 im. Wróbelka Elemelka w Pile

DZIEŃ DYNI

 

 

                                                                                 Scenariusz sytuacji edukacyjnej- Dzień Dyni

 

  1. Nazwisko nauczycielki: Anna Parchimowicz
  2. Data zajęcia: 02.11.2020r. godz. 9.00
  3. Grupa przedszkolna: „Wiewiórki”
  4. Temat dnia: „Dzień dyni”
  5. Cele zajęcia:

Cel główny:

  • Promowanie zdrowego odżywiania.

Cele operacyjne:

– dz. na podstawie prezentacji multimedialnej wyjaśnia jak rośnie dynia ( wije się na ziemi, połączona pnączami);

– dz. wymienia potrawy jakie przygotowujemy z dyni: frytki, ciasto, zupa, ciastka;

– dz. uczestniczy w proponowanych zabawach ruchowych: turla, podnosi dynię, podaje dynię;

– dz. przelicza pestki wg własnych możliwości;

– dz. przygotowuje frytki z dyni: kroi paski;

– dz. zachowuje ostrożność podczas zajęć praktycznych.

  1. Forma pracy:

– indywidualna,

– zbiorowa;

– grupowa

  1. Metody pracy:

  słowna – rozmowa

  czynna –zabawy muzyczne, ruchowe, plastyczne, zadań stawianych dziecku

  oglądowa

  1. Organizacja zajęcia: 30 minut
  2. Środki dydaktyczne: garderoba w kolorze pomarańczowym, dynie, plastikowe noże, deseczki, pestki dyni, prezentacja multimedialna, laptop, rzutnik.
  3. Przygotowanie nauczycielki: Broda „Od przedszkolaka do pierwszaka” WSiP

   

 Przebieg zajęcia:

  1. Powitanie, wprowadzenie do tematu. Nauczycielka wyjaśnia dlaczego wszyscy dziś ubrali się na pomarańczowo; bo to jest kolor dyni, a dziś w naszej grupie mamy Święto Dyni.
  2. „Dyniowa wystawa”- dzieci porównują swoje dynie: ich wielkość, kształt, ciężar, kolor: porównują odcienie koloru pomarańczowego.
  3. „Królowa jesiennych stołów”- oglądanie prezentacji multimedialnej
  4. „Dyniowe zawody”- zabawy ruchowe z dynią: dzieci podnoszą dynie, turlają. Ustawione są w rzędzie i podają sobie dynie nad głowami. Slalom między dyniami.
  5. „Co dynia kryje w środku?”- nauczycielka kroi dynię, dzieci obserwują.
  6. „Pestki dyni”- zabawy matematyczne: dzieci liczą według własnych umiejętności, dodają, zabierają pestki.
  7. „Frytki z dyni”- przygotowanie frytek.

 

 

Opracowała: Anna Parchimowicz

Skip to content