DLACZEGO LIŚCIE ZMIENIAJĄ KOLOR?

W październiku „Mali Badacze” z grupy „Sikorki” szukały informacji  w książkach i internecie na temat dlaczego jesienią liście zmieniają kolor.  Dzieci były również na wycieczce w lesie, podczas której sporządzały własne notatki z przeprowadzonych obserwacji.  Z uzbieranych liści przeprowadziliśmy eksperyment.

Przebieg eksperymentu:

Zielone liście należy rozdrobnić w słoiku, zalać spirytusem, dobrze wymieszać i ugnieść, żeby puściły sok. Taki słoiki przykryty folią zostawiamy na 30-45 minut w misce z ciepłą wodą.                 A potem wkładamy do niego na około godzinę pasek z białego filtra do kawy. Płyn będzie sobie wędrował w górę filtra powoli uwalniając alkohol. W ten sposób ostatecznie na filtrze zarysują się widoczne gołym okiem linie w różnych kolorach (zależnie od tego, na jaki kolor dany liść miał się zmienić jesienną porą). Nasze liście uzyskały kolor brązowy.

Dlaczego tak się dzieje? To oddzielone pod wpływem alkoholu i ciepła barwniki, które znajdowały się w liściu. Latem wszystkie przyćmiewa zielony chlorofil, ale kiedy jesienią słońca jest coraz mniej, chlorofil ulega rozkładowi i możemy zobaczyć jakie inne barwniki kryły liście.